On May 16, 2024, the Government issued Decree No. 55/2024/ND-CP (“Decree 55”) detailing a number of articles of the Law on, Protection of Consumers’ Rights replacing Decree No. 99 /2011/ND-CP dated October 27, 2011 of the Government (“Decree 99”). Decree 55 is an important legal document protecting consumers’ rights that has a wide impact on many involving businesses, subjects, organizations and individuals, thereby creating a legal framework for providing responsibility of individuals and business organizations towards consumers. Decree 55 officially takes effect from July 1, 2024.
- The language used is Vietnamese; other languages may be used under agreements according to Clause 2 Article 23 of the Law on Protection of Consumers’ Rights No. 19/2023/QH15 dated June 20, 2023 (“LOPOCR 2023”);
- The color of the letters and the color of the background shall contrast each other;
- The layout and design of the text shall be clear and easy to follow;
In addition, pursuant to the provisions of Article 12.2 and Article 7.3 of Decree 55, after completing registration procedures, traders shall disclose notifications of registration completion and contract forms and general trading conditions with completed registration by posting them up at an easy-to-notice position at their headquarters or trading locations and disclosing them on their web portals or software applications (if any) during the whole period of application of such contract forms and general trading conditions. At the same time, before January 31 every year, traders with contracts forms and general trading conditions included in the list of products, goods, and services subject to registration promulgated and amended by the Prime Minister of Vietnam shall submit reports on the registration and application of contract forms and general trading conditions registration authorities following Form No. 01 in the Appendix issued together with Decree 55.